Wormhouse

wormhouse.pl

Niesamowity projekt-idea.

Projekt domu i wnętrza: Piotr Kuczia,

konsultacje dot. elementów drewnianych:

Divadlo (zew. i wew.), 2017 r.

Drewno 100% recykling, materiał unikatowy: sosna fińska (90%),

pozostałe – zasoby własne Divadlo (sosna, modrzew).

ok. 80 m2, czas realizacji (bez montażu) – ok. 4 tyg.

Projekt otrzymał prestiżowe wyróżnienie

German Design Award 2018.

 

 

 

Wormhouse
Wormhouse

Na pierwszy rzut oka ekstrawagancki, a w gruncie rzeczy nieduży, prosty, „mądry” dom, dopasowany do potrzeb użytkowników (4 os. rodzina). Projekt, kształt, oraz materiały i sposób ich użycia powodują, że dom naturalnie się wentyluje, „oddycha”. Dodatkowo inwestorom zależy na złamaniu tabu, iż projektowanie i budowanie niebanalnych domów musi być drogie i nieosiągalne dla większości społeczeństwa. Okazuje się, iż w dobie wymiany informacji możemy szybko i skutecznie budować w zaplanowanym budżecie, metodami i materiałami, które pozwalają stworzyć miesjce dla nas przez nas.

Dom w fazie budowy.

 

Wormhouse
Wormhouse

Divadlo dołożyło swą „cegiełkę” do powstania tego oryginalnego domu w postaci desek fasadowych, pochodzących w całości z odzysku, z rozbiórki willi poniemieckiej z 1943 r. (tzw. fińskie domki) na gdańskiej Oliwie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, deski pozostały w nienaruszonym stanie, tak aby w sposób dosłowny ukazać ciągłość idei wykorzystania starego materiału do tak nowoczesnego projektu. Było to możliwe ponieważ fińska sosna okazała się być po takim czasie w wyśmienitej kondycji, z technicznego punktu widzenia nie wymagając żadnej ponownej obróbki!

W tym przypadku deski zostały ręcznie oczyszczone z brudu, pozbyto ich starych gwoździ, podcięto ranty pod tzw. kapinos – łatwiejszy odpływ wody, oraz …obrócono lewą stroną na prawą – jako rozpoczęcie nowej historii funkcjonowania jako pełnoprawna deska fasadowa na wiele lat.

 

Wormhouse
Wormhouse
Wormhouse