Wyspa Spichrzów

Wyspa Spichrzów

Gdańska Wyspa Spichrzów; unikat na skalę światową, kilka wieków historii.

Po latach zapomnienia – istotne miejsce na mapie dynamicznie rozwijającego się miasta.

To właśnie tutaj najdoskonalej widać jak pięknie potrafi łączyć się tradycja z nowoczesnością.

To stąd pozyskaliśmy absolutnie unikatowe drewno – Divadlo od zawsze pracuje ze starym materiałem szukając dla niego nowych zastosowań…

 

foto: trojmiasto.pl

 

Chyba gdzieś w okolicach 2015 r. – dosłownie – wjechaliśmy na warsztat z kilkudziesięcioma belkami starego materiału; żywicznej sosny pochodzącej z rozbiórek ruin na Wyspie Spichrzów.

Owe prace budowlane miały miejsce dużo wcześniej, aczkolwiek gro drewnianego materiału zostało w czasie ich trwania roztrwonione. To co udało nam się zdobyć przepracowaliśmy na deski ozdobne – lamele niewielkiej grubości, o niesamowicie niepowtarzalnej, aksamitnej kolorystyce.

Materiał to pocięte bale sosnowe, na których stały zabudowania na Wyspie. Przez setki lat drewno zostało zakonserwowane i utrwalone przez wodę i muł co nadało mu zupełnie wyjątkowego charakteru.

Czas i warunki w których przebywało drewno spowodowały w nim zmiany nie do odtworzenia.

Każda z desek jest z oczywistych względów pojedyncza, niepowtarzalna.

Z materiału w postaci ściennych lameli wykonaliśmy raptem kilka certyfikowanych elementów zdobniczych i stolarskich podczas dwóch realizacji (dom pod Warszawą oraz apartament na gdańskim Garnizonie).

Realizacje te były wykonywane różnymi metodami dopasowanymi do potrzeb projektu.

Divadlo lubi także eksperymentować; ze względu na wyjątkowość materiału postanowiliśmy skorzystać z nowoczesnej technologii cyfrowego druku, który pozwolił nam na powielenie wzoru i kolorystyki tych niepowtarzalnych desek na nowy drewniany materiał.

Obecnie dysponujemy limitowaną, unikatową ilością oryginalnie starych desek oraz ich łudząco podobnymi „klonami”,  z możliwością nieograniczonej cyfrowej obróbki. Na poniższych zdjęciach prezentujemy przykłady tej metody.

 

Temu działaniu przyświeca nam cel, aby dzięki dzisiejszym możliwościom móc zachować i rozpowszechnić coś niepowtarzalnego, a jednocześnie wartego rozpowszechnienia w miejscu otwartym na tego typu zastosowanie i interpretacje.